ByYourSideForLife_Logo_v2_-02 (1).svg

Kiedy kobieta ma okres, błona śluzowa macicy ulega złuszczaniu, co powoduje comiesięczne krwawienie. Endometrioza to choroba ginekologiczna, która charakteryzuje się obecnością tkanki podobnej do endometrium macicy w innych lokalizacjach w ciele. Od wewnątrz jama macicy wyścielona jest specjalistyczną tkanką, nazywaną endometrium. Jej grubość oraz struktura ulega cyklicznym zmianom pod wpływem hormonów związanych z cyklem miesiączkowym. Podczas menstruacji to właśnie endometrium ulega złuszczeniu i wydalaniu z krwią menstruacyjną. W przebiegu endometriozy obserwuje się skupiska komórek podobnych do endometrium poza jamą macicy. Najczęściej ogniska endometriozy rozwijają się na jajnikach, w jajowodadch, więzadłach otaczających macicę oraz na zewnętrznej powierzchni macicy. Choroba dotyka zarówno kobiety w okresie rozrodczym, jak i po menopauzie. Wykrywana może być także u dziewcząt przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Na ten moment dokładne przyczyny rozwoju endometriozy nie są do końca poznane.

 

Rozpoznawanie objawów endometriozy

W wielu przypadkach endometrioza przebiega w sposób bezobjawowy. Nasilenie dolegliwości oraz możliwe powikłania zależą od wielu czynników. Występujące objawy, mogą się od siebie znacznie różnić i mogą obejmować:

Podstawowe objawy

  • Ból zlokalizowany w miednicy: szczególnie podczas menstruacji, ból podczas stosunku płciowego, uczucie parcia na mocz, bolesność podczas oddawania moczu, wzdęcia, biegunki, zaparcia. 

  • Zaburzenia menstruacji: nieregularne miesiączki, obfite krwawienia.

  • Problemy z zajściem w ciążę. 

Dodatkowe objawy

  • Przewlekły ból w obrębie miednicy o charakterze kłującym, który może promieniować do okolicy lędźwiowej. Utrzymujący się także po cyklu.

  • Utrzymujące się zmęczenie, wpływające na codzienne funkcjonowanie i jakość życia pacjentek.

  • Niepokój emocjonalny, w tym depresja lub stany lękowe, ze względu na przewlekły charakter dolegliwości. 

Należy pamiętać, że wystąpienie tych objawów może być oznaką konieczności zasięgnięcia porady lekarza.

Rozmowa na temat endometriozy ze specjalistą w zakresie diagnostyki i leczenia

Podstawą do rozpoznania endometriozy jest wywiad oraz badanie ginekologiczne przeprowadzane przez lekarza. Wykonywane są także badania obrazowe, które umożliwią wykrycie i określenie lokalizacji ognisk endometriozy. Dostępne są różne metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić niektóre objawy.